Otse põhisisu juurde

Esiletõstetud

Kas igas riigis, kus eestlasi leidub, tekib varem või hiljem ka oma Padjaklubi?

Eestlased Kölnis, meie Padjaklubi Meil Kölnis oli see igatahes olemas ja on siiani. Pole tähtis, et me pole aastaid, mõnel juhul isegi aastakümneid, täies koosseisus kokku saanud, aga klubi on olemas ja liikmed ka😉. Kusjuures kõik parima tervise juures! Meie tuumikusse kuulub neli liiget, Anneli, Kristel, Karin ja mina, kuigi võime ka Lilet täiesti õigustatult Padjaklubi liikmeks pidada.😁 Oi, kui lõbus meil oli! Oleme iseloomult nii erinevad, kui üldse olla saab, ning ka meie eluteed on kulgenud igaühel oma rada. Anneli Baderborni kandis, Karin Kölni Porz-Wahnis, Kristel Kölnis, Lile Kieli ja Eesti vahel toimetamas ja mina Eestis. Ometi tundus üleeelmisel nädalal kolmekesi kokku saades, nagu jätkaksime täpselt sealt, kus kunagi pooleli jäime. Itsitasime ja meenutasime, jõime törtsu alkoholi ja tegime fotosid.  Elagu Padjaklubi ja kõik meie ühised saladused! Huumori leidmine koomilistest situatsioonidest, enda ja sakslaste erinevused on endiselt täpselt samasugused nagu siis, kui ...

Kalauputus Võrtsjärve ääres!



Lähivaade kuldpruunidest suitsulatikate fileedest punaselt kandikult – Võrtsjärve värske suitsukala



Kala on üks väga tänuväärne toiduaine. Aga ainult niikaua, kui seda liiga palju ei saa.

Olen väiksest peale kala armastanud. Meil oli maal suitsuahi, see vanaaegne. Isa ise ei püüdnud, aga ostis kohaliku kalamehe käest, Retsniku Jaanilt. Rääbiseid suitsetati, angerjatest on pilt silme ees, kus need elavatena olid sauna põrandal, soola sees. See pidi kohutavat valu neile tegema. Igal juhul nad väänlesid nagu õudusfilmis ja püüdsid kausist plehku panna.

Suitsulatikat oli samuti ohtralt.

Ma ei oska kala muudmoodi teha kui munas ja jahus pannil praetuna või siis ahjus plaadil sidruni, majoneesi ja maitseainetega, fooliumisse keritud, et mahlad välja ei jookseks. Punase kala saab võis pannil krõbedaks praadida ja koos nahaga süüa. Saksamaal ostetakse kala tükkidena. Näiteks kui on neli sööjat, siis neli tükki. Nii hull ei ole kui Hollandis, kus küsitakse, mitu kartulit keegi sööb. 😄

Aga praegu, Võrtsjärve ääres elades, on mul kalast küllastus. Pean ütlema, et kui on suitsulatika aeg, siis jääb see kööki kuivama. Naabrinaine toob alati külla tulles enda tehtud konserve või mingit katsetust. Praegu on näiteks havi õlis ja marinaadis, eile oli suitsulatikas küüslauguga tehtud. Koha peaks olema vääriskala, aga seda tuleb hooajal nii palju, et ei tea, kuhu temaga. Need, kes teavad, saavad kala osta ja kõik muutub kenaks. Ma ei oska öelda, kas hind on kallis või odav, sest ei ole ennast kala äriga kurssi viinud.

Angerjas liigub samuti, aga seda on tunduvalt vähem kui minu lapsepõlve mälupildis. Aga... saate aru,  minu Bossuke leidis maja tagant aia äärest angerja. Oli suust väljas rippumas, selline suur, kogukas, rasvane angerjas. Vaevalt et ta minu majani ujus. Selle pidi keegi maha pillama, äkki haigur? Kotkas? Igal juhul võib juhtuda, et sul vedeleb aia taga rasvane angerjas.

Tegelikult tahan selle postitusega lihtsalt öelda, et kui armastate kala, siis tasub teada: müün sellel aastal enda maja Võrtsjärve ääres. Ja kes kavatseb minu maja kasuks otsustada, peab teadma, et lisaväärtusena on kalauputus. Et hiljem ei oleks see varjatud puudusena kirjas. Hoiatan ette juba varakult!

Kommentaarid

Populaarsed postitused